Pochodzenie pieniądza i jego funkcje

funkcje pieniądza

Wszyscy wiemy, że pieniądze powstają poprzez zadłużenie. Banki udzielają pożyczek ludziom i firmom, a otrzymane pieniądze wpłacają na swoje konta bankowe. Następnie wykorzystują te pieniądze, aby pożyczać je innym. Całkowita ilość pieniędzy w obiegu jest znana jako podaż pieniądza. Ale jak pieniądze trafiają do obiegu? Jak tworzony jest pieniądz w innych krajach? I jakie są jego funkcje? Oto kilka odpowiedzi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Ekonomiczne funkcje pieniądza

Pieniądz pełni kilka ważnych funkcji. Jako środek wymiany pozwala na oddzielenie kupna od sprzedaży i tworzy ogólną akceptację płatności. Służy również jako tymczasowy magazyn siły nabywczej, który pozwala sprzedającemu zachować wpływy ze sprzedaży, podczas gdy kupujący wykorzystuje te pieniądze do zakupu tego, co chce. To tylko kilka z funkcji, jakie pełnią pieniądze w naszym codziennym życiu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ekonomicznych funkcjach pieniądza i jego roli w naszym codziennym życiu.

Historycznie rzecz biorąc, funkcją pieniądza było przechowywanie i przekazywanie wartości. W rezultacie pieniądze służą jako standard odroczonej płatności, pozwalając ludziom na zakup towarów dzisiaj i zapłacenie za nie w przyszłości. Pieniądz ma wiele zastosowań, w tym jest środkiem wymiany, magazynem wartości i środkiem płatniczym. W rezultacie jest używany do wielu różnych celów, takich jak rozliczanie zysków, bilansowanie budżetu i wycena całkowitych aktywów firmy.

W związku z tym rola pieniądza ewoluowała w czasie. Historycznie, pieniądze były różne – od monet po bydło. Chociaż systemy monetarne ewoluowały z czasem, podstawowe funkcje pieniądza nie zmieniły się zbytnio w ciągu ostatnich 2 000 lat. Najwcześniejsze systemy monetarne opierały się na zasadzie wzajemności. Choć nie istniała uniwersalna waluta, pierwsze społeczeństwa używały jako pieniędzy bydła, świń, a nawet kaukazów. Obecnie waluta jest częściej wspierana przez dekret rządowy, podczas gdy w czasach starożytnych emitowano monety.

Drugą funkcją pieniądza jest bycie miernikiem wartości. Wszystkie towary mają wartość w kategoriach pieniężnych. Gdy ceny kosztów rosną, wartość pieniądza spada i zmniejsza się jego siła nabywcza. Tak samo jest w przypadku ceny kukurydzy. Na przykład, kiedy kupujesz komputer, podajesz cenę w pieniądzu, a nie w kukurydzy. Dzieje się tak dlatego, że pieniądz jest wspólną miarą wartości w całej gospodarce. Wartość pieniądza jest różna dla różnych osób i można go użyć do porównania cen dwóch towarów.

Pochodzenie pieniądza

Pochodzenie pieniądza jest tematem długo dyskutowanym, z dwoma odrębnymi teoriami. Standardowy pogląd głosi, że pieniądze zostały opracowane we wczesnych latach rewolucji przemysłowej, w oparciu o handel, a alternatywna wersja mówi, że pieniądze powstały w pierwszych 5 000 lat historii ludzkości jako metoda spłaty długów. Jednak ostatnie badania z obu Ameryk postawiły nowe pytania i wzbogaciły debatę, wskazując na fakt, że pieniądze niezależnie pojawiły się w wielu częściach świata tysiące lat temu.

Zobacz również:  Plusy i minusy ekonomii

W starożytnych społeczeństwach pieniądze nie były koniecznością, a raczej rytuałem. Wczesne formy waluty nie miały nawet charakteru pieniężnego; były to zrytualizowane przedmioty, takie jak zęby wieloryba. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że pieniądze ewoluowały jako środek wymiany i miernik wartości w społeczeństwach przedrynkowych. Oprócz tego, że był wczesną formą wymiany wartości, w wielu krajach pieniądze służyły jako cenny towar. Dlatego też początki pieniądza są fascynujące.

Pomimo tych różnic w historii, początki pieniądza są ze sobą powiązane. Tradycyjnie, pieniądze były tworzone i wymieniane przez władców. Dziś pieniądze są emitowane przez państwa lub banki centralne. Na przykład w Stanach Zjednoczonych pierwsze papierowe pieniądze zostały wyemitowane w 1690 roku przez władze kolonii Massachusetts Bay. Podczas amerykańskiej wojny domowej władze Stanów Zjednoczonych wyemitowały pierwsze banknoty dolarowe, które były znane jako „Greenbacks”. Greenbacks nie były wymienialne na złoto, ale były akceptowane jako prawny środek płatniczy i mogły być używane do regulowania wszystkich długów i należności wobec rządu federalnego.

Starożytne ludy wymieniały przedmioty barterowe, w tym żywność, na wartościowe towary, takie jak złoto i srebro. Niektóre z systemów monetarnych tych ludów rozwinęły się w południowym Meksyku i Ameryce Środkowej, ale ta część świata nie dostarcza wystarczających dowodów, by określić pochodzenie pieniędzy. Uważa się jednak, że używanie monet i rozwój pieniądza nastąpiły, gdy starożytne społeczeństwa zaczęły konkurować o zasoby i potrzebowały środka wymiany. Złoto i srebro były najbardziej obfitymi i łatwo rozpoznawalnymi formami waluty i były wymieniane w zamian za metale szlachetne.

Produkcja pieniądza

W swojej nowej książce „The Production of Money”, wiodąca ekonomistka polityczna Ann Pettifor szczegółowo wyjaśnia system pieniężny. System pieniężny jest złożonym systemem obejmującym wiele różnych czynników. Zrozumienie tego złożonego systemu wymiany ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności gospodarczej świata. Kluczem do zachowania systemu pieniężnego jest równowaga między wzrostem a stabilnością. Pettifor wykorzystuje przypadek Stanów Zjednoczonych, aby wyjaśnić system pieniężny w prostych słowach.

Chociaż ta książka omawia zmiany klimatyczne i globalny kapitalizm, nie pozostawia czytelnika z konkretnym call-to-action. The Production of Money jest częścią ruchu na rzecz Just Money, Progressive Money i Nowoczesnej Teorii Monetarnej, która niesie wielką obietnicę zmian infrastrukturalnych. Wciąż jednak istnieje wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących przyszłości pieniądza. Oto kilka z tych najczęściej zadawanych:

Zobacz również:  Najlepiej zarabiający sportowcy na świecie

Produkcja pieniądza to fascynująca lektura dla każdego, kto interesuje się rolą pieniądza w naszej gospodarce. Ann Pettifor, ekonomistka polityczna, wyjaśnia, jak działa system pieniężny. Zadaje kilka pytań o to, w jaki sposób pieniądz jest wykorzystywany do ułatwienia despotycznego reżimu finansowego, jak promuje działalność społecznie użyteczną i czy pieniądz jest użytecznym narzędziem w promowaniu równości. Po raz pierwszy Pettifor argumentuje, że pieniądz jest narzędziem, które upodmiotawia ludzi.

Większość podaży pieniądza jest drukowana przez banki komercyjne. Prywatni bankierzy komercyjni drukują dziewięćdziesiąt pięć procent podaży pieniądza w kraju. Monetaryści skupiali się na sektorze publicznym, ale nie dostrzegali roli prywatnych bankierów komercyjnych w tworzeniu podaży pieniądza. Zignorowali również masową ekspansję kredytu, która spowodowała inflację. W rezultacie proces kreacji pieniądza nie jest procesem odgórnym. Nie ma centralnych bankierów drukujących podaż pieniądza.

Funkcje pieniądza w innych krajach

Główne funkcje pieniądza to przechowywanie wartości, służenie jako środek wymiany i bycie jednostką rozliczeniową. Bez pieniędzy ludzie byliby zmuszeni do wymiany barterowej, co może być niewygodne i nieefektywne, ponieważ towary i usługi można przechowywać tylko przez krótki czas. Oprócz tych podstawowych funkcji, pieniądz służy również jako standard odroczonej płatności. Ale jakie są jego inne funkcje?

Na początek, pieniądze służą jako magazyn wartości. Magazyn wartości to obiekt, który zachowuje swoją wartość w czasie. Na przykład, banknot o nominale 20 dolarów może nadal mieć wartość, nawet jeśli ma dziesięć lat. Ta właściwość pieniądza jest cenna dla kupującego i sprzedającego. Jednak ta właściwość nie jest powszechnie uznawana we wszystkich krajach. Warto skupić się na tych funkcjach pieniądza, aby zrozumieć najbardziej efektywne sposoby jego wykorzystania w innych krajach.

Oprócz pełnienia funkcji przechowywania wartości, pieniądze służą również jako akceptowalny standard dla przyszłych płatności. Kiedy na przykład wymieniasz buty na usługi księgowe, ryzykujesz utratę wartości butów, ale przechowywanie wartości w pieniądzu jest nieskończenie bardziej trwałe i wygodne. To jeden z powodów, dla których pieniądz jest tak popularny. Jest on również wygodny, ponieważ można go łatwo wymienić. Kiedy pożyczasz od kogoś pieniądze, zazwyczaj podpisujesz umowę, w której zobowiązujesz się do przyszłych płatności. W zamian osoba, której pożyczasz, dokona tych płatności w pieniądzu.

Zobacz również:  Co to jest ekonomia społeczna i jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jeśli chodzi o funkcjonowanie pieniądza w różnych krajach, to zarówno fiat, jak i pieniądz towarowy mają swoje wady i zalety. Ten pierwszy jest ogólnie akceptowany jako pieniądz, o ile nie jest drukowany zbyt szybko. W Rosji pieniądz fiat był zbyt szybko wykorzystywany i Rosjanie zaczęli szukać alternatywnych form pieniądza. Doprowadziło to do rozwoju dolara amerykańskiego, który ostatecznie stał się najpopularniejszą formą pieniądza w tym kraju. Jednak rząd rosyjski oświadczył, że rubel jest pieniądzem fiat i dlatego nie jest już akceptowany.

Funkcje pieniądza w Stanach Zjednoczonych

Pieniądze są wygodnym środkiem wymiany, jednostką rozliczeniową i przechowalnią wartości. Pieniądze mogą być fikcyjne lub towarowe, a te dwa rodzaje pieniędzy pełnią różne funkcje. Pieniądze towarowe są wykorzystywane do zakupu towarów i usług i mają wartość wewnętrzną. Pieniądz fiat jest jedynie środkiem wymiany, zatwierdzonym przez rząd. Jego podstawową funkcją jest reprezentowanie wartości, a Fed podaje kilka różnych miar, aby zobrazować poziom pieniądza w gospodarce.

Chociaż pieniądz jest używany do reprezentowania wartości, nie jest jedynym jej miernikiem. W Stanach Zjednoczonych służy jako jednostka rozliczeniowa. W innych krajach służy jako środek wymiany. W Stanach Zjednoczonych pieniądze służą jako jednostka rozliczeniowa i magazyn wartości. To czyni go użytecznym narzędziem do przeprowadzania transakcji, a pieniądze stały się powszechnie akceptowane. Chociaż pieniądze różnią się w zależności od kraju, pełnią te same trzy funkcje.

Jako jednostka rozliczeniowa, pieniądz zapewnia standardową miarę wartości towarów i usług. Znajomość wartości towaru lub usługi w przeliczeniu na pieniądze jest pomocna zarówno dla dostawców, jak i nabywców. Gdy pieniędzy jest mało, łatwiej jest uzyskać substytut, który może być użyty zamiast nich. Innymi słowy, gdy pieniędzy jest mało, ludzie trzymają się najcenniejszych przedmiotów. Nawet jeśli oznacza to, że mniej przedmiotów jest dostępnych, jest to nadal aktualne.

W Stanach Zjednoczonych dominującą walutą jest dolar. Służy jako jednostka rozliczeniowa i środek wymiany, a jego użycie w handlu ogranicza przetwarzanie informacji i transakcje. Im bardziej popularna jest dana waluta, tym bardziej użyteczna jest dla jej posiadaczy. Kiedy dolar jest używany do zakupu towarów i usług, użycie pieniądza jest powszechne i ułatwia handel. Jest to podobne do tego, jak język jest używany do komunikacji między ludźmi.

Kategoria: Ekonomia