Co to jest ekonomia społeczna i jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

ekonomia społeczna

Ekonomia społeczna wyjaśnia zachowanie ludzi i to, jak wpływają na siebie nawzajem. Ludzie wokół nas mają duży wpływ na nasze wybory, podobnie jak miejsce, w którym mieszkamy. Ludzie z jednego środowiska mają tendencję do zachowywania się podobnie do innych. Dlatego, jeśli chcemy żyć zdrowo i szczęśliwie, musimy zrozumieć zasady ekonomiczne, które rządzą interakcjami społecznymi. Poznajmy różne aspekty ekonomii społecznej. Ten artykuł wyjaśni, jak środowiska społeczno-ekonomiczne wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Klasy społeczno-ekonomiczne

Koncepcja klas społeczno-ekonomicznych jest ważna dla zrozumienia dystrybucji bogactwa, dochodów i przywilejów w społeczeństwie. Różne klasy społeczno-ekonomiczne mają różne priorytety i dlatego mogą nie mieć dostępu do pewnych dóbr, takich jak pełna opieka medyczna, możliwości edukacyjne czy wskazówki żywieniowe. Socjoekonomia czerpie pomysły z innych nauk społecznych, takich jak psychologia i badania grup tożsamościowych, i stosuje je do ekonomii i życia społecznego społeczeństwa. Ponadto, stosuje idee z historii, aby zrozumieć obecne trendy społeczne.

W społeczeństwach przemysłowych klasa robotnicza tradycyjnie składa się z nisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych w przemyśle wytwórczym i wydobywczym. Mimo że wiele gospodarek rozwinęło sektor usług, tradycyjne gałęzie przemysłu wytwórczego podupadły. Te upadki spowodowały, że w miastach dotkniętych depresją pozostało wiele osób pozbawionych stałej pracy, odizolowanych od głównego nurtu ekonomicznego i rozpadu miasta. Socjologowie określili te osoby jako „underclass”.

Historycznie, ekonomiści społeczni kategoryzowali społeczeństwa według klas. Klasa wyższa obejmuje najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w społeczeństwie. Ludzie ci często mają powiązania z polityką. Klasa średnia natomiast składa się z ludzi, którzy mają dobrze płatną pracę i posiadają własne domy. Klasa niższa to osoby, które są zależne od pracy i muszą pracować, aby przeżyć. Ci ludzie mogą mieć bardzo niskie zarobki lub być zadłużeni.

Ekonomiści społeczni używają trzech głównych zmiennych do oceny statusu społeczno-ekonomicznego. Czynniki te obejmują dochód, poziom wykształcenia i rodzaj wykonywanego zawodu. Niektórzy mierzą również pochodzenie etniczne i dziedzictwo rodzinne. Status społeczno-ekonomiczny wpływa na postawy, zachowania i wyobrażenia ludzi na temat tego, co jest dla nich dostępne. Wyższe dochody i wyższe wykształcenie są związane z wyższym statusem społecznym. Jeśli więc nie jesteś pewien, do jakiej klasy społeczno-ekonomicznej należysz, rozważ poniższe wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać naukę w klasie ekonomii społecznej.

Zachowanie społeczno-ekonomiczne

Badania nad zachowaniami społeczno-ekonomicznymi od dawna wskazują, że im bardziej zamożna jest dana osoba, tym bardziej będzie odczuwać empatię wobec innych. Empatia jest ważnym predyktorem zachowań prospołecznych, a wysoki SES wiąże się z lepszą edukacją, lepszym zatrudnieniem i wyższym statusem społecznym. Czynniki te mogą wpływać na zachowania prospołeczne samodzielnie, lub mogą wchodzić w interakcje, co utrudnia bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego związku.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na zachowania społeczno-ekonomiczne, w tym dochód i wykształcenie. Nierówności w dochodach i edukacji wpływają na decyzje zakupowe, a bogactwo i ubóstwo utrudniają osiągnięcie pewnych celów. Zamożne rodziny mogą sobie pozwolić na droższą edukację, podróże do zagranicznych miejsc i studia za granicą. Jednak osoby ubogie i z klasy średniej mogą mieć trudności ze zdobyciem takich rzeczy. Te czynniki społeczno-ekonomiczne często znajdują odzwierciedlenie w ich codziennych zachowaniach.

Jednak bilans dowodów wskazuje, że istnieje korelacja między wysokim SES a zachowaniami prospołecznymi. Większość badań dotyczących zachowań prospołecznych wykorzystuje metody samoopisowe, a zatem może przeceniać prospołeczność osób o wysokim SES ze względu na brak kontroli nad względnymi bodźcami. Osoby o wysokim SES mogą być bardziej hojne w stosunku do swoich pieniędzy niż ich biedni odpowiednicy, ponieważ nie potrzebują ich tak bardzo.

Badacze ekonomii społecznej używają wielu różnych metod, aby określić status społeczno-ekonomiczny. Na przykład, mogą mierzyć dochód i wykształcenie, a także zawód danej osoby. Dochód odnosi się do płac i wynagrodzeń, lub do jakiegokolwiek przepływu zarobków. Może to być również tantiemy, alimenty i świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Badają oni wpływ nierówności dochodowych na zdrowie i dobrobyt w społeczeństwie, a także to, w jaki sposób mogą zmniejszyć te problemy.

Podejmowanie decyzji w ekonomii

Ekonomia społeczna to nauka o podejmowaniu decyzji. Zawiera zasady racjonalnego wyboru i pokazuje, jak ludzie dokonują wyborów, które wpływają na ich zachowanie. Ostatecznie, każda decyzja pociąga za sobą kompromis. Niektóre decyzje wymagają poświęceń, których nie można zmierzyć w dolarach, podczas gdy inne wymagają bardziej niematerialnej formy rekompensaty. Na szczęście, podejmowanie decyzji ekonomicznych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Współczesna ekonomia ma tendencję do ignorowania czynników psychologicznych i socjologicznych, zamiast tego podkreślając rolę algorytmów matematycznych w kształtowaniu oczekiwań. Problem z tym podejściem polega na tym, że ignoruje ono rolę sił społecznych i psychologicznych w podejmowaniu decyzji przez ludzi. Zamiast tego współczesna ekonomia traktuje zachowanie jako racjonalne lub irracjonalne, co ignoruje rolę kontekstu i różnorodności w procesie podejmowania decyzji. Pozostaje jednak pytanie: jaką rolę odgrywają czynniki społeczne i psychologiczne w podejmowaniu decyzji ekonomicznych?

Tradycyjna teoria ekonomii zakłada, że jednostki maksymalizują swoją funkcję użyteczności poprzez wybór najlepszej alternatywy na podstawie dostępnych im informacji. Zakłada to jednak, że jednostki podejmują racjonalne decyzje przy pełnej informacji, a ich preferencje są dobrze zdefiniowane. Ekonomiści behawioralni kwestionują jednak to założenie i badają rolę błędów decyzyjnych w podejmowaniu decyzji przez ludzi. Ten rodzaj teorii ekonomicznej nie może w pełni wyjaśnić, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje, dlatego ważne jest, aby zrozumieć założenia leżące u ich podstaw.

Istnieje wiele powodów, dla których jednostki dokonują wyborów. Jednym z nich jest kontekst decyzyjny. Jeśli sytuacja jest niejednoznaczna, decydent czuje się bardziej skłonny do dokonania lepszego wyboru. Gdyby nie było żadnych informacji na temat danego wyboru finansowego, decydent i tak dokonałby wyboru suboptymalnego. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj prezentowanych im informacji. Różne rodzaje informacji mogą być różnie interpretowane w zależności od preferencji danej osoby. Ponadto styl podejmowania decyzji przez daną osobę może wpływać na jej proces decyzyjny.

Zdrowie

Chociaż ekonomia społeczna i zdrowie nie zawsze są rozpatrywane razem, ich wpływ na zdrowie jest często głębszy niż każdego z nich osobno. Warunki ekonomiczne i społeczne mają nieproporcjonalny wpływ na wyniki zdrowotne wśród dzieci, młodzieży i osób kolorowych. Czynniki te mogą wpływać na zdrowie na wiele sposobów, w tym na dochód i wykształcenie. Mogą również mieć wpływ na warunki zdrowotne, w tym na ilość aktywności fizycznej i dietę dzieci. Ponadto, może być trudno poprawić zdrowie, jeśli populacja nie ma takich samych celów jak ci, którzy mieszkają w tych samych dzielnicach.

Badanie zdrowia jest ważną częścią globalnego rozwoju zdrowia, ponieważ pomaga zidentyfikować nierówności zdrowotne i jak je zmniejszyć. Ekonomiści społeczni badają ekonomię zdrowia oraz rolę rządu i usług zdrowotnych w społeczeństwie. Ich badania obejmują badanie zdrowia społeczności i określenie, jak poprawić wyniki zdrowotne dla wszystkich. Badają również, jak działają dostawcy usług zdrowotnych i systemy opieki zdrowotnej. W wielu przypadkach stosują teorie ekonomiczne związane z wyborem konsumenta, producenta i społeczeństwa do kwestii globalnych.

Szeroki zakres różnic zdrowotnych jest wynikiem tych społecznych uwarunkowań. Na przykład, osoby z ograniczonym dostępem do sklepów ze zdrową żywnością mają mniejsze szanse na dobre odżywianie. Zła dieta zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy. Podobnie, osoby z ograniczonym dostępem do służby zdrowia ponoszą większe koszty opieki zdrowotnej. Te nierówności pogłębia brak odpowiedniej opieki medycznej. A usługi opieki zdrowotnej często nie uwzględniają podstawowych przyczyn problemów zdrowotnych danej osoby.

Zastosowania

Badanie socjoekonomii stara się zrozumieć, jak czynniki społeczne wpływają na działalność gospodarczą i jak te czynniki wpływają na indywidualne zachowania. Czerpie z różnych dyscyplin, w tym socjologii, nauk politycznych i ekonomii, aby zbadać, w jaki sposób zachowanie konsumentów i trendy zakupowe wpływają na świat biznesu. Co więcej, społeczne teorie ekonomiczne uwzględniają również wpływ czynników środowiskowych na ludzkie bogactwo i zachowania konsumpcyjne. Teorie te są przydatne do analizy zachowań ekonomicznych ludzi w różnych społecznościach i krajach.

Letnie szkoły ekonomii społecznej mają na celu dostarczenie studentom wiedzy, której potrzebują, aby stać się skutecznymi ekonomistami. ASE oferuje kilka możliwości dla studentów, aby stać się członkami stowarzyszenia. Jako członek stowarzyszony otrzymasz zniżki na rejestrację na konferencje oraz dostęp do wydawanych przez ASE Review of Social Economy i Forum for Socioeconomics. Wnioskodawcy muszą złożyć wnioski do 28 lutego 2018 roku; zwycięzcy zostaną powiadomieni do 31 marca. Termin składania wniosków dotyczących szkoły letniej upływa 28 lutego.

Ilość wartości, którą firmy mogą uchwycić, jest różna w zależności od branży, ale dla wielu branż wpływ może być znaczący. Na przykład firmy, które w dużym stopniu polegają na interakcji z pracownikami, mogą osiągnąć poprawę produktywności, szybszą komunikację wewnętrzną i płynniejszą współpracę. Te firmy, które zależą od wpływu konsumentów, takich jak reklama, może czerpać znaczną wartość z mediów społecznych. Firmy te mogą monitorować rozmowy pod kątem cennych spostrzeżeń, których nie mogłyby zdobyć w inny sposób poprzez tradycyjne badania.

Kategoria: Ekonomia