Co to jest ekonomia?

czym jest ekonomia

Jeśli zastanawiasz się, co to jest ekonomia, nie jesteś sam. Jest to nauka o produkcji, dystrybucji i konsumpcji towarów i usług. Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których powinieneś nauczyć się ekonomii. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoją karierę, podejmować lepsze decyzje dla siebie, czy poprawić swoje życie w ogóle, ekonomia jest świetnym tematem, o którym każdy powinien się dowiedzieć. Ten artykuł ma na celu odpowiedzieć na te pytania i więcej. Tutaj zbadamy podstawowe teorie ekonomii.

Teoria ekonomii

Ekonomia to nauka o produkcji, dystrybucji i konsumpcji towarów i usług. Podstawowym założeniem teorii ekonomii jest to, że ilość produktu lub usługi, na którą zgłaszają zapotrzebowanie konsumenci, jest odwrotnie proporcjonalna do ceny tego dobra. Prawo popytu opisuje racjonalny wybór konsumenta, biorąc pod uwagę dochód, ceny i gusty. Uwzględnia ono również efekt dochodowy, który zwiększa siłę nabywczą. Teoria ta jest podstawą większości modeli ekonomicznych.

Niepełne rynki powodują nieefektywność ekonomiczną, ale dostępne są środki zaradcze, które zwiększają efektywność. Jednym ze skrajnych przykładów zawodności konkurencji jest monopol naturalny, który powstaje po przekroczeniu korzyści skali. Innym przykładem monopolu naturalnego jest konsumpcja dóbr publicznych, których podaż na typowych rynkach jest niewystarczająca. W związku z tym może je konsumować więcej niż jedna osoba w tym samym czasie. W tym przypadku monopol nie wynika z ceny, ale z braku konkurencji.

Na przestrzeni dziejów ekonomiści proponowali różne rozwiązania problemów gospodarczych. Publikacja Adama Smitha z 1776 r. Bogactwo narodów jest powszechnie uważana za pierwszą formalizację teorii ekonomii. Uważa się ją również za narodziny ekonomii jako odrębnej dyscypliny. Wyodrębnia on trzy czynniki produkcji: ziemię, pracę i kapitał. Czynniki te w największym stopniu przyczyniają się do bogactwa narodu i obala fizjokratyczną koncepcję, że rolnictwo jest jedyną produktywną formą produkcji.

Analiza ekonomiczna

Dziedzina analizy ekonomicznej zajmuje się badaniem wpływu różnych polityk i programów na gospodarkę. Tradycyjnie ekonomiści polegali na analizie kosztów i korzyści, aby ocenić korzyści i koszty różnych polityk. Badali również koncepcję kosztów alternatywnych, czyli kosztów, które społeczeństwo poniesie, poświęcając zasoby na inny cel. Niedobór ekonomiczny jest ściśle związany z pojęciem kosztów alternatywnych. W przypadku zanieczyszczenia wody, na przykład, gmina może zdecydować się na remont stacji uzdatniania wody, aby usunąć z niej śladowe ilości substancji rakotwórczych. Koszty te można następnie wykorzystać do budowy gminnych obiektów rekreacyjnych lub naprawy infrastruktury drogowej. Zwolennicy analizy ekonomicznej argumentują, że korzyści z dalszego ograniczania zanieczyszczeń przewyższą koszty.

Zobacz również:  Jakie są formy rynku?

Innym celem analizy ekonomicznej jest maksymalizacja zagregowanej realizacji zadowolenia z preferencji. Słowo efektywność ma w teorii ekonomii specjalistyczne znaczenie. Oznacza ono wytwarzanie efektu przy najmniejszym możliwym wydatku, wysiłku i marnotrawstwie. Efektywność w teorii ekonomii mierzy, jak dobrze dana alokacja zasobów tworzy wartość. Ogólna wartość danej alokacji jest mierzona w kategoriach zadowolenia z preferencji. Miara zadowolenia z preferencji nazywana jest gotowością do zapłaty. Innymi słowy, im bardziej ludzie cenią dany produkt lub usługę, tym wyższa jest jego wartość.

Polityka gospodarcza

Rządy wpływają na gospodarkę poprzez politykę gospodarczą. Głównymi jej metodami są podatki, wydatki i ustalanie stóp procentowych. Decyzje te wpływają na wzrost gospodarki, jej stabilność i bezrobocie. Rządy wykorzystują również politykę gospodarczą do wpływania na handel międzynarodowy i rynki finansowe. W tym artykule omówimy niektóre z najbardziej powszechnych polityk gospodarczych i ich cele. Tutaj dowiesz się, jak je realizować. Miejmy nadzieję, że pomoże Ci to podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące przyszłości gospodarki Twojego kraju.

System Rezerwy Federalnej jest potężnym ramieniem rządu, które zarządza podażą pieniądza. Kontrola nad podażą pieniądza pozwala rządom zapobiegać deflacji i inflacji. Oba te zjawiska mogą prowadzić do recesji i zawirowań gospodarczych. System Rezerwy Federalnej jest potężną agencją podlegającą rządowi, która kontroluje podaż pieniądza i dostosowuje stopy procentowe. Wysokie stopy procentowe zniechęcają do zaciągania kredytów, podczas gdy niskie stopy procentowe stymulują wydatki konsumentów. Ponadto wydatki rządowe i podatki mają wpływ na gospodarkę.

Podstawy polityki gospodarczej mówią, że dobra polityka przynosi korzyści większości ludzi. Jednak w praktyce polityka gospodarcza tworzy zwycięzców i przegranych. Zwycięzcy muszą zapłacić swoją sprawiedliwą część podatków, aby zrekompensować przegranych. Polityka gospodarcza jest skomplikowaną nauką, ale ekonomiści używają potężnych narzędzi, aby uczynić ją bardziej przejrzystą. W rzeczywistości definiują oni politykę gospodarczą jako „najlepszy” sposób na osiągnięcie konkretnego celu. Nie wystarczy po prostu kierować się zasadami ekonomii. Decydenci polityczni powinni zawsze brać pod uwagę interesy swoich wyborców przy podejmowaniu decyzji.

Decyzje ekonomiczne

Ekonomia jest nauką o ludzkich decyzjach podejmowanych w warunkach niedoboru. Decyzje podejmowane przez jednostki, rodziny, firmy i społeczeństwa dotyczą niedoboru. Niedobór występuje, gdy ludzkie pragnienia przewyższają dostępne zasoby. Zasoby, takie jak ziemia i energia, są ograniczone i dlatego ludzie dokonują wyborów, kierując się własnym interesem. Ostatecznym zasobem deficytowym jest czas, który jest ograniczony dla każdego. Bez niego gospodarka nie funkcjonowałaby tak jak obecnie.

Głównym przedmiotem zainteresowania ekonomistów jest analiza wyborów producentów, w oparciu o to, co mają do zaoferowania i dla kogo. Studium ekonomii podkreśla koszty alternatywne i maksymalizujące zachowanie. Ogólnie rzecz biorąc, analizy ekonomiczne skupiają się na wyborach na marginesie społeczeństwa. Analizy te mogą być prowadzone na jednostkach lub rynkach, lub na agregatach. Istnieją dwie podstawowe gałęzie ekonomii: mikroekonomia i makroekonomia. Podczas gdy obie dotyczą ludzkich decyzji, mikroekonomia jest bardziej skupiona na zachowaniu jednostek, a makroekonomia zajmuje się badaniem agregatów.

Zobacz również:  Najlepiej zarabiający sportowcy na świecie

Ogólnie rzecz biorąc, ekonomiści zakładają, że jednostki dokonują wyborów, aby zmaksymalizować wartość jakiegoś celu. Innymi słowy, zakładają, że ludzie podejmują decyzje, aby służyć swojemu interesowi i zwracają uwagę na konsekwencje małych zmian. Ponadto, podkreślają koszt alternatywny i efekt wyboru. Ekonomiści wierzą, że jednostki będą skupiać się na tych dwóch czynnikach podczas podejmowania decyzji. A podczas ustalania, co należy zrobić, ekonomiści muszą wziąć pod uwagę wszystkie możliwe koszty i korzyści wyboru.

Systemy ekonomiczne

Istnieją cztery główne systemy ekonomiczne. Pierwszym z nich jest gospodarka rynkowa. W gospodarce rynkowej kapitał jest własnością społeczeństwa, ale jest dystrybuowany poprzez rządowe regulacje i nadzór. Drugim systemem jest gospodarka nakazowa, która rozdziela zasoby do różnych sektorów. W gospodarce mieszanej regulacja rządowa jest minimalna, podczas gdy kapitał prywatny może uczestniczyć w niektórych sektorach. Systemy te mają swoje wady i zalety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który system najlepiej pasuje do Twojego kraju. Oto różnice między gospodarką rynkową i nakazową.

System zachęt to sposób motywowania podmiotów gospodarczych do angażowania się w działalność produkcyjną. Bodźce są różne, ale często opierają się na nagrodach pieniężnych, prestiżu społecznym, a nawet demokratycznych procesach decyzyjnych. Podczas gdy państwo jest odpowiedzialne za regulowanie większości działań gospodarczych, sektory prywatne mogą być zachęcane do specjalizowania się w pewnych dziedzinach i skupiania się na mniejszej liczbie rodzajów produktów i usług. Jednak w systemie o wysokim stopniu regulacji i nadzoru ze strony rządu, sektor prywatny ma mniejsze znaczenie.

Najbardziej rozpowszechnionym systemem gospodarczym jest kapitalizm. Gospodarki kapitalistyczne charakteryzują się prywatną własnością środków produkcji, gospodarką rynkową i hierarchią biurokratycznych korporacji. Chociaż żadne państwo nie praktykuje dziś kapitalizmu leseferystycznego, jest on ideologią napędzającą kapitalizm. Laissez-faire capitalism zakłada, że konkurencja przynosi korzyści konsumentom poprzez produkowanie lepszych produktów szybciej, taniej i wydajniej niż konkurenci. Chociaż kapitalizm może tworzyć wielkie bogactwo, może również powodować niezadowolenie społeczne i pozbawione skrupułów praktyki biznesowe.

Przykłady problemów gospodarczych

Gospodarka może borykać się z wieloma problemami. Jednym z takich problemów jest niedobór zasobów. Świat ma ograniczone zasoby i w związku z tym ludzie mają nieograniczone pragnienia, ale ograniczone środki, aby je zaspokoić. Oczywiście gospodarka nie jest w stanie zaspokoić pragnień wszystkich ludzi w tym samym czasie. Ostatecznie, pragnienia ludzi nigdy nie zostaną zaspokojone, a gospodarka stanie w obliczu błędnego koła rosnących cen i stagnacji wzrostu. Przykłady problemów ekonomicznych to pogorszenie zdrowia publicznego, bezrobocie i inflacja.

Zobacz również:  Co to jest inflacja i jak ją zatrzymać?

Nierówność jest uważana za problem przez opinie normatywne, ponieważ zmniejsza dobrobyt netto. Rozwiązaniem tego problemu byłaby redystrybucja bogactwa na rzecz biednych. Pięć największych firm na świecie ma obecnie łączne rezerwy gotówkowe w wysokości 504 miliardów dolarów, ale miliony ludzi na całym świecie mają zbyt mało jedzenia, aby przeżyć. Dlatego redystrybucja bogactwa do biedniejszych jednostek miałaby większą społeczną użyteczność netto dla wszystkich.

Oprócz niedoboru zasobów, ekonomia bada siły determinujące ceny. To, w jaki sposób praca ludzka jest łączona z pracą maszyn oraz jak kupujący i sprzedający są łączeni na funkcjonującym rynku, to wszystko są ważne kwestie w ekonomii. I nie ma prostej odpowiedzi na te problemy. Ekonomiści muszą pytać: „Jak to wszystko razem się układa?”.

Przedmiot badań ekonomii

Ekonomiści starają się zrozumieć gospodarkę i zachodzące w niej procesy, stosując różnorodne narzędzia statystyczne. Celem analizy ekonomicznej jest zrozumienie, jak społeczeństwo wykorzystuje ograniczone zasoby. Ekonomiści badają skutki handlu międzynarodowego, bezrobocia, inflacji i zanieczyszczenia środowiska. Badając te czynniki, ekonomiści mogą wyciągnąć ważne wnioski na temat ekonomii ludzkiego zachowania. Wykorzystują oni również analizę ekonomiczną, aby pomóc decydentom w podejmowaniu lepszych decyzji. Poniżej przedstawiono kilka ogólnych zasad ekonomii.

Studia ekonomiczne obejmują badanie produkcji, konsumpcji, dystrybucji oraz wymiany towarów i usług. Wydajność ekonomiczna jest często określana przez specjalizację pracy i kapitału. Ponadto różne jednostki lub narody mogą mieć różne realne koszty alternatywne produkcji, ze względu na różnice w ich zasobach kapitału ludzkiego. W ten sposób można wytworzyć przewagę komparatywną poprzez bardziej efektywne wykorzystanie tanich czynników produkcji. Ale to podejście wymaga nowej definicji ekonomii. Ponadto, ekonomiści badają obecnie coś więcej niż tylko produkcję, dystrybucję i wymianę dóbr i usług.

Ekonomiści badają ludzkie zachowania za pomocą modeli matematycznych, aby zrozumieć procesy ekonomiczne, które prowadzą do określonych wyników. Badają, jak pewne zachowania wpływają na bogactwo narodu. Badają również ewolucję bogactwa w skali krajowej i międzynarodowej. Ten rodzaj badań jest często nazywany ekonomią eksperymentalną. Należy jednak zauważyć, że eksperymenty naturalne są coraz częściej wykorzystywane w badaniach ekonomicznych.

Kategoria: Ekonomia