Czy studia ekonomiczne mają przyszłość?

Ekonomia to bardzo ważna nauka społeczna. Jest ona na tyle złożoną dziedziną, że kończąc studia na tym kierunku, możemy pracować w wielu różnych zawodach i branżach. Studia ekonomiczne to jeden z najbardziej popularnych kierunków nauki przez co wśród absolwentów jest duża konkurencja na rynku pracy. Mimo to studiowanie ekonomii ma wiele zalet.

Zalety studiowania ekonomii

Ekonomia to nauka, która otacza nas na co dzień. Spotykamy się z nią niemal codziennie. Z tego też względu warto poznać chociażby jej podstawy, tak abyśmy wiedzieli dlaczego rząd czy korporacje tak postępują, skąd się biorą pieniądze czy w co i jak inwestować. Na takich studiach poznamy wiedzę, którą możemy stosować w codziennym życiu i otworzy ona nam oczy na wiele różnych rzeczy. Ekonomia jest bardzo rozbudowaną nauką dzięki czemu możemy się wyspecjalizować w danej branży. Ekonomiści potrzebni są w większości firm. Mając wiedzę i umiejętności możemy założyć też swój biznes chociażby biuro rachunkowe. Specjaliści od podatków w dzisiejszych czasach są na wagę złota. Kariera w banku, na giełdzie czy w strukturach finansowych dużych korporacji stoi przed nami otworem. Po takich studiach będziemy też potrafili sami założyć swoją firmę, rozliczać się z podatków czy inwestować dzięki czemu nie musimy zatrudniać dodatkowych pracowników na starcie naszej firmy. Ekonomiści to ludzie szeroko pojmujący otaczającą nas rzeczywistość, widzą skąd się biorą dane działania i potrafią też przewidywać różne wydarzenia dzięki czemu mogą być na nie gotowi. Dobry ekonomista może zostać inwestorem. Dzięki nabytej wiedzy na studiach ma on dużo większe pole manewru na rynkach i szanse żeby na nich zarabiać

Wady studiowania ekonomii

Studia to nie są tylko same zalety. Wyższe wykształcenie nie daje już takich benefitów jak chociażby jeszcze parę lat temu. Przedsiębiorcy co raz częściej nie patrzą na formalne wykształcenie, tylko na wiedzę którą się posiada. Do tego studia ekonomiczne są bardzo popularne, przez co na rynku pracy powstaje ogromna konkurencja. Nie raz na jedno miejsce w firmie przypada kilkuset kandydatów i ciężko się przebić. Żeby znaleźć dobrą pracę po tych studiach trzeba wyróżniać się wiedzą, mieć szczęście i znajomości. Studia zabierają też wiele czasu, który moglibyśmy poświęcić na rozwój swoich projektów, rozrywkę czy podróże. Żeby być dobrym ekonomistom trzeba się naprawdę poświęcić. Do tego jest dynamiczna branża, ciągle się zmienia więc uczyć się trzeba całe życie. Minusem jest też program nauczania, który jest już dość stary, dużo darmowej wiedzy znajduje się też w internecie i książkach po które możemy sięgnąć w wolnej chwili.

Zobacz również:  Zastosowanie ekonomii w życiu

Studiować czy nie?

Pójście na studia to indywidualna sprawa. Moim zdaniem nie warto studiować tego kierunku, bardziej opłaca się rozwijać swoje projekty czy biznes i w wolnych chwilach uczyć się ekonomii na własną rękę. Do tego prowadząc swoją firmę możemy zobaczyć w praktyce jak to wszystko działa i moim zdaniem jest to najlepsza nauka. Jeżeli jednak nie masz na tyle silnej woli aby uczyć się samemu to warto rozważyć naukę na uczelni.

Kategoria: Ekonomia