Czy warto zostać ekonomistą?

W Polsce wciąż przybywa techników czy studiów związanych z ekonomią. Ekonomiści po zakończonej szkole mogą liczyć na całkiem spore zarobki i z pewnością nie narzekają na ilość miejsc pracy. Dobrze wykształcony pracownik potrzebny jest w praktycznie każdej, znaczącej się firmie. Jak zostać ekonomistą, gdzie szukać pracy po szkole oraz na jakie zarobki mogą oni liczyć?

Edukacja ekonomiczna

Ekonomistą można zostać zazwyczaj na dwa sposoby. Można skończyć odpowiednie technikum lub skierować się po szkole średniej dodatkowo na studia. Oczywiście można pracować w ekonomii bez doświadczenia, ale wykształcenie z pewnością ułatwia w niej start. Zawód ekonomista wiąże się z wieloma specyficznymi umiejętnościami, które trzeba opanować. Na studiach z pewnością nie zabraknie matematyki, rachunkowości, informatyki czy prawa. Dochodzą tak zaawansowane przedmioty jak mikroekonomia, makroekonomia, polityka społeczna czy wiedza o gospodarce rynkowej.

Jak pokazują badania ekonomia to szósty najczęściej wybierany kierunek studiów w Polsce. Na jedno miejsce na uczelni przypada czasami 11 osób. Trzeba liczyć się z tym, że można się na takie studia nie dostać. Uczelnie, które cieszą się największą renomą w edukacji ekonomicznej to Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Główna Szkoła Handlowa w Warszawie.

Na jakie zarobki mogą liczyć ekonomiści?

Bardzo wiele zależy od tego, w jakim miejscu poszukuje się pracy oraz jaką szkołę się skończyło. W przypadku techników bez doświadczenia zarobki nie przekraczają czasami 3000 złotych. Praca jako początkujący pracownik w przeciętnej firmie po ukończonych studiach to już zarobki odrobinę powyżej 3000 złotych. Stawki podnoszą się po renomowanych szkołach, które zostały wymienione wyżej. Firmy mocno zabiegają o takich studentów i oferują im stawki przekraczające 5000 złotych miesięcznie netto. Wraz z nabytym doświadczeniem w każdym przypadku zarobki rosną. Praca na wyższych stanowiskach ekonomicznych wyceniana jest miejscami na 10 000 złotych.

Zobacz również:  Co to jest ekonomia społeczna i jak wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Gdzie szukać pracy jako ekonomista?

Ekonomia to dość wszechstronny kierunek studiów, dlatego ekonomiści często są zatrudniani w pokrewnych zawodach. Przy odpowiednich kwalifikacjach można łatwo znaleźć pracę w bankach, prywatnych przedsiębiorstwach, firmach ubezpieczeniowych czy funduszach inwestycyjnych. Mnóstwo ekonomistów pracuje w samorządach lokalnych, takich jak gminy, powiaty i województwa.

W przypadku zakończenia szkół wyższych, zwłaszcza tych prestiżowych – firmy zatrudniają ekonomistów jako księgowych. Po paru latach doświadczeń szybko można awansować na głównego księgowego. Niestety z uwagi na nadwyżkę wykształconych ekonomistów z Polski – popyt nie pokrywa się z podażą. Obstawia się, że nawet 10 000 z nich nie ma pracy. Wszystko zależy od województwa, w jakim poszukuje się zawodu. Wyjściem dla takich osób w przypadku braku perspektyw jest wyjazd za granicę. W tym celu jednak trzeba opanować języki obce. Ekonomiści w Niemczech, krajach Beneluksu czy Wielkiej Brytanii z pewnością nie będą narzekać na brak pracy.

Kategoria: Ekonomia