Co to jest inflacja i jak ją zatrzymać?

inflacja

Inflacja to stały wzrost cen dóbr konsumpcyjnych. Inflacja pojawia się, gdy za dolara nie można kupić tyle samo. Głównym motorem inflacji jest rosnący popyt konsumpcyjny. Jest ona powodowana przez czynniki popytowe i podażowe. Banki centralne starają się kontrolować inflację poprzez sterowanie aktywnością gospodarczą. Niemniej jednak, inflacja nie jest całkowicie pod kontrolą banków centralnych. Dlatego konieczne jest podjęcie pewnych kroków, aby jej zapobiec. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o inflacji.

Keynesiści twierdzą, że inflacja przesuwa krzywą w górę

Staromodna teoria keynesowska mówi, że każda forma ograniczenia monetarnego jest kontrakcyjna. Jeśli ograniczamy podaż pieniądza, to zamykamy osoby i firmy w kontraktach dostosowanych do inflacji. Ta teoria jest bardziej zgodna z tym, co dzieje się w gospodarce. W latach 80. europejską gospodarkę dotknęły recesje, które były najgorsze od czasów Wielkiego Kryzysu. Ale europejski system monetarny lat 80. rozpowszechnił niemiecką politykę pieniężną na całym kontynencie.

Chociaż argumenty Keynesa zostały w dużej mierze zaakceptowane przez ortodoksyjnych ekonomistów, jego oryginalna praca była często błędnie interpretowana. Zauważył on na przykład, że ceny i płace nie reagują szybko na zmiany w podaży i popycie na dane dobro. Obserwacje Keynesa zostały jednak źle zinterpretowane przez ortodoksyjnych ekonomistów, którzy przeinterpretowali je jako sugerujące, że ceny i płace są sztywno powiązane.

W przedziale pośrednim i keynesowskim krzywa AD przecina się z krzywą AS. Luka recesyjna reprezentuje ilość wydatków rządowych, które są wymagane do przesunięcia AD w prawo. Mnożnik określa, ile wydatków rządowych jest potrzebnych do przesunięcia AD w prawo. Keynesiści twierdzą, że luka recesyjna to ilość wydatków rządowych koniecznych do przesunięcia krzywej w prawo. Kluczową kwestią do zapamiętania na temat krzywej AS jest to, że jest to linia pozioma. Jej poziomy kształt oznacza, że gospodarka działa powyżej swojego potencjalnego PKB, więc bezrobocie jest niskie, a poziom cen nie rośnie.

Oprócz konwencjonalnej teorii inflacji, keynesiści wskazują również, że recesje występują, gdy poziom popytu jest poniżej pełnego zatrudnienia. W tym momencie następuje przecięcie zagregowanego popytu i podaży. Załamanie na giełdzie i rynku mieszkaniowym powoduje spadek zamożności gospodarstw domowych i wydatków konsumpcyjnych. Ten spadek wydatków konsumpcyjnych skłania przedsiębiorstwa do ograniczenia wydatków inwestycyjnych. Spadek wydatków konsumpcyjnych oznacza recesję.

Pierwszym krokiem do przewidywania inflacji jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska. Podstawy krzywej Phillipsa są złożone i wielowymiarowe. Najczęstszą przyczyną jest wzrost cen, który jest spowodowany ekspansją monetarną. Istnieją jednak inne przyczyny, które mogą napędzać inflację. Niektórzy ekonomiści winią wzrost gospodarczy za spadek popytu, inni twierdzą, że jest to wynik polityki monetarnej.

Inflacja wpływa na gospodarkę poprzez zmuszenie pracowników do przejścia z konsumpcji na inwestycje. Ci, których nie dotknęło załamanie koniunktury, są nakłaniani do poszukiwania możliwości inwestycyjnych. Ci pracownicy są nazywani „zastępowalnymi” i mogą zaakceptować niewielkie cięcie płacy realnej, dopóki nie zniknie rezerwowa armia siły roboczej. Ale ten spadek nie będzie tymczasowy. Jeśli gospodarka weszła w głęboką recesję, efekt ten będzie nadal wpływał na stopę bezrobocia.

Zwiększony popyt konsumpcyjny jest głównym motorem inflacji

Inflacja jest spowodowana kombinacją czynników, w tym zwiększonego popytu konsumpcyjnego i tarć po stronie podaży. Pierwszym z tych czynników jest siła gospodarki USA, a drugim słaby globalny łańcuch dostaw. Czynniki te utrudniają gospodarce reagowanie na zmiany popytu. Inflacja, która może być wywołana przez różne czynniki, najczęściej jest spowodowana zwiększonym popytem konsumpcyjnym.

W Stanach Zjednoczonych inflacja osiągnęła rekordowy poziom, a nowe rekordy osiągnęły zwłaszcza ceny żywności i energii. Rosyjska inwazja na Ukrainę i pandemia COVID-19 również przyczyniają się do wzrostu cen konsumpcyjnych. Główny ekonomista UBS Paul Donovan twierdzi, że ostatni skok inflacji został wywołany przez nadzwyczajny popyt na towary. Podczas gdy płace były w stagnacji przez dłuższy czas, ludzie wydawali swoje pieniądze, aby zapłacić za podstawowe potrzeby. W rezultacie ceny nadal rosną, mimo osłabionej podaży.

Wzrost popytu na dobra i usługi przekracza możliwości producentów. Tworzy to sytuację inflacji „demand pull”, w której popyt przekracza dostępną podaż, wywierając presję na gospodarkę. Aby nie dopuścić do wzrostu cen poza punkt równowagi, decydenci muszą znaleźć równowagę między popytem a wzrostem gospodarczym, unikając jednocześnie nadmiernego stymulowania gospodarki. Z tego powodu najważniejszą rzeczą, jaką muszą zrobić decydenci, jest utrzymanie wzrostu gospodarczego na stałym poziomie.

Chociaż głównym czynnikiem napędzającym inflację jest wzrost popytu, gospodarka nie może długo pozostawać w stałym stanie inflacji. Inflacja jest naturalną częścią gospodarki. Może jednak mieć katastrofalne skutki dla gospodarki, a kraje muszą podejmować bolesne środki, aby obniżyć stopę inflacji. Na przykład w Japonii amerykańska Rezerwa Federalna utrzymywała niskie stopy procentowe, aby uniknąć deflacji. W następstwie kryzysu finansowego inne banki centralne wdrożyły politykę pieniężną, aby przeciwdziałać deflacji i utrzymać niskie ceny.

Na inflację składa się wiele czynników. Na przykład inflacja wynikająca z nacisku na koszty jest wywoływana przez gwałtowny wzrost płac lub rosnące ceny surowców. W latach 70. ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły, a koszty produkcji wzrosły, co spowodowało spadek zagregowanej podaży i wzrost ogólnego poziomu cen. Inflacja jest spowodowana czynnikami cost-push i demand-pull.

Niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy nie, Wielki Kryzys był punktem zwrotnym dla teorii makroekonomicznej. Kongres szukał zmian w polityce, które promowałyby stabilność gospodarczą. Ustawa o zatrudnieniu z 1946 roku jest jednym z najbardziej znanych przykładów takiej polityki. Nie ma jednak idealnego sposobu na kontrolowanie inflacji. Decyzje dotyczące polityki inflacyjnej mogą w wielu przypadkach przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Kluczem jest zachowanie czujności w monitorowaniu inflacji.

Banki centralne próbują kontrolować inflację poprzez regulację aktywności gospodarczej

Rezerwa Federalna ma za zadanie regulować tempo wzrostu i spadku stóp procentowych. Ma do dyspozycji wiele metod, takich jak podnoszenie stóp procentowych w celu spowolnienia gospodarki lub ich obniżanie w celu pobudzenia gospodarki. Krótko mówiąc, działa w celu utrzymania stabilnych cen. Rezerwa Federalna uważa stopę inflacji na poziomie dwóch procent za właściwy poziom. Jej cel inflacyjny to poziom, przy którym inflacja jest o dwa punkty procentowe wyższa niż przed kryzysem.

Bank centralny próbuje kontrolować inflację, regulując aktywność gospodarczą i podaż pieniądza poprzez operacje otwartego rynku. Sprzedając obligacje rządowe lub absorbując pieniądze z banków komercyjnych, bank centralny ma na celu wpływanie na krótkoterminowe stopy procentowe. Stopy te z kolei wpływają na stopy długoterminowe i ogólny poziom aktywności gospodarczej. Ze względu na ograniczoną skuteczność tego mechanizmu w gospodarkach rozwiniętych, banki centralne muszą opracować ramy dla ukierunkowania na krótkoterminowe stopy procentowe w gospodarkach o niskim dochodzie.

Wyższa inflacja zwiększa koszt towarów i usług oraz utrudnia konsumentom podejmowanie właściwych decyzji dotyczących ich potrzeb konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Na każde dziesięć procent inflacji udział sektora finansowego w PKB wzrasta o jeden punkt. W okresach niskiej lub umiarkowanej inflacji ten procentowy wzrost może być jednak nieznaczny. Jeśli jednak stopa inflacji jest niższa niż przed kryzysem, wpływ na PKB jest znaczący.

Zastosowanie tej strategii celu inflacyjnego zmniejszy presję polityczną na bank centralny i sprawi, że debata polityczna skupi się na poziomie cen. Podstawową zaletą tego podejścia jest fakt, że zaangażowanie banku centralnego w utrzymanie stabilności cen jest widoczne dla opinii publicznej. Ponadto, cel inflacyjny zapewni, że bank centralny pozostanie odpowiedzialny za swoje działania i nie będzie poddawany naciskom, aby podnosić stopy, gdy nie jest to wymagane.

Inną metodą ograniczania inflacji jest stosowanie pegów kursowych. Francja stosuje strategię peg, gdzie frank jest powiązany z marką niemiecką. W 1987 roku stopa inflacji we Francji wynosiła trzy procent, czyli o dwa punkty procentowe więcej niż w Niemczech. Ale do 1992 roku spadła do dwóch procent i była niemal identyczna jak niemiecka. Są to obie skuteczne metody kontroli inflacji.

Innym sposobem kontrolowania inflacji przez banki centralne jest stosowanie polityki pieniężnej. Manipulują one podażą pieniądza, aby utrzymać gospodarkę w dobrej kondycji i wzroście. Metoda ta różni się w zależności od sytuacji gospodarczej kraju i władzy banku centralnego. Rezerwa Federalna jest bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych, ale Bank Anglii, Szwajcarski Bank Narodowy, Ludowy System Bankowy i Bank Japonii również stosują tę metodę.

Kategoria: Ekonomia