Najwyższa inflacja na świecie

wysoka inflacja

Stopy inflacji wzrosły w wielu krajach. Jedne z najwyższych stóp inflacji były na Węgrzech, które doświadczyły dwucyfrowej inflacji po II wojnie światowej. Ceny na Węgrzech podwajały się co 15 godzin. Drugą najwyższą stopę inflacji można znaleźć w Zimbabwe, z 89 sekstylami procent rocznie. Podczas gdy wszystkie te kraje cierpią z powodu poważnych kryzysów gospodarczych, wszystkie mają wspólną cechę: wysokie stopy bezrobocia.

Wenezuela

Inflacja w Wenezueli osiągnęła rekordowy poziom – roczna stopa wynosi 1,946 procent – w wyniku represyjnego rządu. W kraju panuje coraz większa autokracja pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro, który narusza podstawowe zasady demokracji. Kraj został dotknięty międzynarodowymi sankcjami, pandemią koronawirusa i poważnymi niedoborami podstawowych towarów. Kraj doświadczył tak poważnych braków żywności, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby, że prawie siedemdziesiąt procent z 28 milionów ludzi żyje w ubóstwie.

Roczna stopa inflacji w kraju wzrosła z 21,4 procent w 1980 roku do 652,7 procent w zeszłym roku – najwyższa na świecie. W 2018 roku MFW prognozował, że stopa inflacji w Wenezueli wyniesie 2349,3 procent. Prognozy te obejmują przewidywania do 2022 roku. Przy tak niskich cenach ropy naftowej Wenezuela stoi w obliczu kryzysu gospodarczego, który może się pogłębić w wyniku spadku cen ropy. Inflacja może gwałtownie wzrosnąć, tak jak to miało miejsce w Wenezueli w ostatnich miesiącach.

Załamanie gospodarki Wenezueli rozpoczęło się w połowie 2014 roku, gdy światowe ceny ropy naftowej gwałtownie spadły. Rząd prezydenta Maduro szybko skonsolidował władzę poprzez represje, cenzurę i manipulacje wyborcze. W listopadzie 2018 roku Maduro zostaje ponownie wybrany na prezydenta po tym, jak jego partia przejęła kontrolę nad Zgromadzeniem Narodowym i ogłosiła Juana Guaido tymczasowym prezydentem Wenezueli. W odpowiedzi Stany Zjednoczone i inne główne mocarstwa zwiększyły sankcje przeciwko Caracas. Sankcje i brak dochodów poważnie ograniczyły gospodarkę Wenezueli. Analitycy twierdzą, że Maduro wciąż wisi na włosku dzięki chińskiemu wsparciu.

Turcja

W zeszłym miesiącu roczna stopa inflacji w Turcji przekroczyła 73,5 procent, co jest najwyższym wskaźnikiem od 1998 roku, przy wzroście o ponad 70% w stosunku do kwietnia. Koszty życia w Turcji wymykają się spod kontroli, ponieważ kraj kontynuuje niekonwencjonalną politykę gospodarczą. Krytycy wskazują na politykę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana jako główną przyczynę spirali inflacyjnej w kraju. Rząd Erdogana bronił swojej polityki jako wyniku wysokich kosztów pożyczania i opowiadał się za obniżeniem stóp procentowych w celu pobudzenia wzrostu.

Zobacz również:  Co to jest deprecjacja pieniądza?

Według raportu MFW z kwietnia 2021 roku, stopa inflacji w Turcji jest 6,5 razy wyższa niż średnia stopa inflacji w Europie, która wynosi obecnie 2,1 procent. Japonia, Szwajcaria i Panama znajdują się na szczycie listy krajów o najwyższej stopie inflacji, natomiast Grecja i Singapur wypadają w pierwszej dziesiątce z inflacją na poziomie 0,2 procent. A reszta świata? Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek kraj z wyższą stopą inflacji niż Turcja!

Turecki rząd obiecał wdrożyć nowy model gospodarczy, który zwiększy eksport i rozwiąże problem wysokiej inflacji w kraju. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ niska płaca minimalna, wysokie ceny energii i długotrwały deficyt handlowy zmniejszają siłę nabywczą ludności tureckiej. Rachunki za prąd rosną w niespotykanym tempie, a koszt kilograma mąki podwoił się w ciągu niespełna czterech miesięcy. Tymczasem drobni rolnicy z trudem konkurują z producentami przemysłowymi, których ceny często pozostają daleko w tyle za ich rolniczymi odpowiednikami. Wyższe ceny prowadzą do zmniejszenia dochodów.

Argentyna
Inflacja w Argentynie nadal utrzymuje się na niemal dwucyfrowym poziomie, co jest rekordem, który ma się utrzymać przez co najmniej kolejny rok. Pomimo wysiłków rządu, aby ograniczyć inflację, nie udało się jej wystarczająco zmniejszyć. W ciągu ostatnich ośmiu lat tylko raz spadła poniżej 100 procent. Mimo wysokiej inflacji rząd wojskowy obiecał, że w tym roku obniży ją do 160 procent.

Gospodarka kraju pozostaje nadmiernie uzależniona od sektora rolniczego i kapitału zagranicznego. Ponadto jest podatna na nadmierne obciążenie kredytami międzynarodowymi oraz ogólną nieufność społeczeństwa wobec banków. Niemniej jednak, pomimo trudności Argentyny w ciągu ostatnich 30 lat, inflacja pozostaje stałym tematem debat i dyskusji w tym kraju. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że skutki wysokiej inflacji trwają długo po początkowym skoku.

Na początku lat 90. Argentyna przyjęła system znany jako currency board, który był używany w Hong Kongu. W tym systemie każda waluta krajowa jest wspierana przez odpowiednią ilość walut obcych przechowywanych przez bank centralny. W rezultacie rząd może zwiększyć podaż pieniądza dopiero wtedy, gdy do banku centralnego wpłynie więcej dolarów. Jednak system gospodarczy Argentyny jest podatny na manipulacje polityczne i nieefektywność.

Zobacz również:  Plusy i minusy ekonomii

Sri Lanka

Wysoka stopa inflacji na Sri Lance jest wynikiem wysokich cen paliw i żywności. Bank centralny tego kraju, Central Bank of Sri Lanka, podniósł w zeszłym miesiącu stopy procentowe o bezprecedensowe 700 punktów bazowych, aby ograniczyć inflację i ustabilizować walutę. Jednak pomimo wysokiej inflacji lankijskie gospodarstwa domowe ograniczyły wydatki i zaczęły zmniejszać konsumpcję, np. rezygnując z nasion roślin strączkowych i świeżych ryb ze swojej diety. Nawet mleko stało się dla Perery i jej dzieci luksusem.

W czasie ostatniej pandemii mocno ucierpiała gospodarka kraju. PKB spadło do najniższego poziomu od 2001 roku, a liczba przyjazdów turystycznych rosła nieprzerwanie od dekady. W odpowiedzi na te wyzwania ekonomiczne rząd obniżył podatki i zaczął drukować pieniądze. Rząd napotkał jednak problemy z drukowaniem pieniędzy, co spowodowało wysoki poziom inflacji. W konsekwencji deficyt budżetowy powiększył się, a waluta została zdewaluowana, co doprowadziło do dalszego wzrostu inflacji.

W wyniku tego kryzysu Sri Lanka zawiesiła spłatę swojego międzynarodowego zadłużenia. Aby utrzymać swoje rezerwy dolarowe, rząd musiał zawiesić płatności. Tymczasem rząd tego kraju wycofał pomoc zagraniczną ze swoich międzynarodowych długów, co utrudnia mu pożyczanie kolejnych pieniędzy. W czasach niskich cen ropy i wysokich cen żywności, Lankijczycy muszą walczyć o zakup żywności i paliwa.

Korea Południowa

Chociaż Korea Południowa ma najwyższą stopę inflacji na świecie, jej przywódcy polityczni byli skuteczni w ograniczaniu konfliktów społecznych i etnicznych. Jednak w ostatnich latach rząd zaangażował się w szerszą kampanię na rzecz ograniczenia podziałów społecznych. W ostatnich wyborach w kraju narastał podział pokoleniowy – młodsi ludzie głosowali na liberalnych kandydatów, podczas gdy starsi popierali konserwatystów. W przyszłości może to zaostrzyć konflikty. Choć głównym rozwiązaniem był wzrost gospodarczy, staje się on coraz trudniejszy w miarę dojrzewania gospodarki kraju. Oczekuje się, że konflikty społeczne będą narastać, a nadzieja na spokojną i dostatnią przyszłość będzie niewielka.

Pomimo wysokiego PKB, wskaźnik wydatków socjalnych w Korei Południowej jest stosunkowo niski. Wydatki społeczne w tym kraju wynoszą 12,2% PKB, co jest czwartym najniższym wskaźnikiem w OECD. Korea nie oferuje podstawowych świadczeń socjalnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek, jednak problem ten pojawił się podczas pandemii koronawirusów. W odpowiedzi na ten problem rząd rozprowadził wśród gospodarstw domowych Emergency Relief Allowance (ERA). Doświadczenie to skłoniło rząd do rozważenia długoterminowego wzmocnienia sieci bezpieczeństwa socjalnego kraju.

Zobacz również:  Stagflacyjne skutki wysokich cen energii

Oprócz wysokiego poziomu inflacji, Korea Południowa boryka się również z kilkoma problemami. Kraj ten ma niewiele formalnych barier wejścia na rynek, chociaż bariery dla firm zagranicznych obniżyły się od lat 90. Jego oligopolistyczna struktura utrudnia nowym podmiotom wejście na rynek. Ponadto przedsiębiorstwa krajowe mogą swobodnie korzystać ze swoich zysków, co jest korzystne dla nich i dla gospodarki kraju. Jednak duże zyski osiągane przez zagraniczne firmy mogą powodować sprzeciw opinii publicznej.

USA.

Z najnowszego miesięcznego raportu wynika, że amerykańska inflacja wzrosła w kwietniu o 8,3%, czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Ceny rosną w tempie nie widzianym od grudnia 1981 roku. Rezerwa Federalna ma się spotkać w przyszłym tygodniu i wielu wierzy, że podniesie stopy procentowe. Pomimo rosnących kosztów towarów i usług, Fed walczy o ograniczenie inflacji i ustabilizowanie gospodarki. W ciągu ostatniego roku Fed trzykrotnie podnosił stopy procentowe, najwięcej od 2000 roku.

W ostatnich miesiącach wskaźniki inflacji wzrosły na całym świecie. Według badania Pew Research Center, Stany Zjednoczone miały ósmą najwyższą roczną stopę inflacji w 2019 roku i trzeci najwyższy wzrost cen w 2019 roku. Jest to wciąż wyższa wartość niż wskaźniki inflacji w Turcji i Brazylii, które zarówno mają mniej rozwinięte gospodarki, jak i zmagają się z utrzymaniem wysokiego poziomu popytu konsumpcyjnego. Oznacza to, że wyższe ceny spowolnią gospodarkę.

Pomimo tych wszystkich problemów, Amerykanie postrzegają inflację jako jedno z głównych wyzwań gospodarczych, przed którymi stoi kraj. Co więcej, większość Amerykanów nie pochwala sposobu, w jaki Biden zajmuje się gospodarką. Co więcej, kongresowi republikanie atakują demokratów w tej kwestii w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne. Pomimo rosnących kosztów towarów i usług, większość ekonomistów uważa, że inflacja w tym roku będzie umiarkowana. Inflacja w ostatnich latach stale rosła, a niektórzy analitycy przewidują, że do końca roku wskaźnik cen konsumpcyjnych spadnie poniżej 7%. W marcu roczny wskaźnik CPI wyniósł 8,5%.

Kategoria: Ekonomia