Font Size

Profile

Cpanel

Współpraca z WiMBP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, Biblioteka Obcojęzyczna oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze zapraszają 7.12.2017 r., godz. 17.30, sala animacyjna Bibliotekina „Wieczór niemiecki – 500 lat Reformacji”.

31 października 1517 roku augustiański mnich, Marcin Luter, przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoich 95 tez, co zapoczątkowało Reformację w Europie. Dyskutując o kulturze niemieckiej, nie sposób pominąć obchodzonego w tym roku pięćsetlecia Reformacji. Podczas „Wieczoru niemieckiego” postaramy się ukazać wartości protestantyzmu, które wpłynęły na rozwój kultury niemieckiej i europejskiej, m.in. na rozwój czytelnictwa.

W programie:
17.30 – „Jak Luter wpłynął na kulturę niemiecką?” – z księdzem dr. Justusem Werdinem, referentem Misji Berlińskiej, rozmawia dr Wolfgang Brylla z Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego (j. polski),

18.00-20.00 – projekcja filmu "Luter", reż. Eric Till, w roli głównej Joseph Fiennes(film w angielskiej wersji językowej z napisami w j. polskim),


20.00-20.30 – rozmowy przy poczęstunku

„Luther” („Luter”) – dramat biograficzny z 2003 roku oparty na życiu Marcina Lutra i początkach reformacji w Niemczech będący koprodukcją amerykańsko-niemiecko-brytyjską. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce zawarł umowę licencyjną z dystrybutorem filmu na bezpłatne pokazy.

7 grudnia, godz. 17.30-20.30, sala animacyjna Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży. Wstęp wolny!                    
Podczas spotkania możliwość zakupu książki na temat Reformacji.
„Wieczór niemiecki” realizowany we współpracy z Instytutem Książki.                                                                          

 


 

Anna Radwan i Łukasz Maciejewski – goście Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 1 października br. (niedziela), godz. 17.00, Sala Dębowa na kolejną edycję Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze z udziałem Anny Radwan, znanej aktorki teatralnej
i filmowej, która będzie czytać poezję Anny Piwkowskiej oraz Wisławy Szymborskiej. Spotkaniu towarzyszy rozmowa z Łukaszem Maciejewskim, krytykiem filmowym i teatralnym. Ponadto w Mediatece Góra Mediów odbędzie się projekcja filmu „Dama Kameliowa” w reż. Jerzego Antczaka z kreacją aktorską Anny Radwan. Projekcję poprzedzi prelekcja Łukasza Maciejewskiego i Anny Radwan. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck.

Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Informacji katalogowej WiMBP (parter) od 27 września br. w godz. 16.00-19.00.          

Anna Radwan absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1990). Od 1991 związana ze Starym Teatrem.           
Od momentu debiutu stworzyła szereg kreacji w spektaklach Zioły (Miranda w „Burzy”), Bradeckiego (m.in. Julia w „Miarka za miarkę”, Celia w „Jak wam się podoba”), Lupy (Kuzynka Agata w „Maltem”), Grabowskiego czy Fiedora. W „Ifigenii. Nowej Tragedii” Demirskiego w reż. Michała Zadary zachwyciła rolą Klytamnestry. W 2006 roku Jan Klata debiutując na scenie Starego Teatru powierzył jej jedną z ról w „Trzech stygmatach Palmera Eldritcha”. Wysoko ocenione zostały jej kreacje w „Orestei” wg Ajschylosa Klaty oraz w „Tajnym agencie” (2011). Zdolności wokalne i talent komediowy prezentuje w „Operze mleczanej” Radwana/Grabowskiego (wg Andrzeja Mleczki). Z powodzeniem wcieliła się w tytułową rolę w „cross-genderowym” „Płatonowie” Bogomołowa. 

Anna Radwan ma na swoim koncie liczne występy w filmach i serialach, m.in.: „Fanatyk” (2017), „Pakt” (2015), „Karolina” (2014), „Głęboka woda” (2013), „Bez tajemnic” (2011), „Głęboka woda” (2011), „W imieniu diabła” (2011), „Wszystko co kocham” (2009), „Odwróceni” (2007), „Zakochany anioł” (2005), Dama Kameliowa (1995) oraz w spektaklach teatru telewizji

 


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w ramach obchodów 196. rocznicy urodzin Cypriana Norwida – wybitnego poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika, a także patrona zielonogórskiej Biblioteki zaprasza  23 września br. (sobota) na Dzień Otwarty Biblioteki.
Dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele niespodzianek! W Muzeum Ilustracji Książkowej będzie wyjątkowa okazja zobaczenia 5 oryginalnych rysunków Cypriana Norwida, które pochodzą ze sztambucha rodziny Turnów z roku 1846. Będzie także możliwość zwiedzenia całego Muzeum z prezentacją innych ciekawych dokumentów dawnych z bogatej kolekcji zbiorów specjalnych WiMBP.

 

Dla tych, którzy chcą poszerzyć lub sprawdzić swoją wiedzę o życiu i twórczości Cypriana Norwida, a jednocześnie poznać miejsca zielonogórskiej książnicy, w których eksponowana jest pamięć o naszym patronie, przygotowaliśmy urodzinowy konkurs ph. Zaczytani w Norwidzie z atrakcyjnymi nagrodami!

Dzien otwarty Norwida Zaczytani w Norwidzie

Zapisz