Font Size

Profile

Cpanel

Planowanie dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej

Preferencje zawodowe

Nie wiesz w jakim zawodzie chciałbyś pracować? Nie wiesz w jakim kierunku chcesz się rozwijać? A może chcesz zweryfikować swoje dotychczasowe plany zawodowe? Pamiętaj, że na zmiany nigdy nie jest za późno!

Samopoznanie
Podstawą trafnego wyboru zawodu jest samopoznanie. Wiele osób przypadkowo wybiera szkołę i liczy na łut szczęścia w znalezieniu pracy. Oczywiście nie ma niezawodnego przepisu na znalezienie pracy, ale w znacznym stopniu można te poszukiwania uprościć i planować karierę w sposób świadomy.
Podstawą wszystkich działań jest celowość. Jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy, najprawdopodobniej trafimy w całkowicie przypadkowe miejsce. Trzeba więc zrobić wszystko, by praca którą będziemy wykonywać, była zgodna z naszymi predyspozycjami i sprawiała nam satysfakcję.
Przede wszystkim określ jaki jesteś, jaką masz osobowość, temperament, jakimi wartościami kierujesz się w życiu, jakie są twoje mocne i słabe strony. Zastanów się czy chciałbyś pracować w grupie czy na samodzielnym stanowisku, czy lubisz wyzwania czy wolisz konkretne wytyczne. Określ, czego oczekujesz od pracy, jaka branża cię interesuje i jakie są twoje oczekiwania finansowe. Zastanów się czego chciałbyś się nauczyć i co chcesz osiągnąć w pracy w ciągu 2, 5, 10 lat.

Testy zawodowe
Prawie każdy ma jednak problem z tak precyzyjnym opisaniem swojej osoby, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone metody i wykonać test predyspozycji zawodowych. Jednym z najpopularniejszych jest test oparty na teorii dr Johna Hollanda, który wyodrębnił sześć typów osobowości i odpowiadających im sześć typów środowisk zawodowych.
Zapoznaj się również z listą zawodów. Sprawdź czym dokładnie zajmuje się dana osoba i na czym polega jej praca. Dokładna klasyfikacja zawodów i specjalności dostępna jest na stronach Publicznych Służb Zatrudnienia.
Co ważne, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o aktualnym rynku pracy i dbaj o stały rozwój: ucz się języków obcych, rozwijaj swoje zainteresowania.
Jeśli nadal masz wątpliwości, nie wiesz co chciałbyś robić w życiu, wybierz się do doradcy zawodowego. On z pewnością pomoże ci ustalić cel i zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego.

Źródło: kluczdokariery.pl

Jaki zawód wybrać - czyli co po maturze?

Już od dawna przekonujemy was drodzy maturzyści, że wybór zawodowej ścieżki już teraz jest kluczem do sukcesu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze wiecie czym w tym wyborze się kierować. Dlatego też postanowiliśmy zebrać wszelkie porady związane z wyborem przyszłej pracy w jednym artykule. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu wielu z was podejmie właściwe decyzje dotyczące przeszłości lub chociaż odrobinę się do nich przybliży.

Co CHCIAŁBYM robić?
Wiele czynników decyduje o wyborze zawodu. Każdy chciałby mieć taki, w którym o pracę nietrudno, a i zarobki są wysokie. Jednakże należy również pamiętać, że musi on sprawiać przyjemność. Praca nielubiana, która bywa prawdziwym utrapieniem prowadzić może do poważnych problemów np. wypalenia zawodowego.  Dlatego też zanim zabierzesz się za planowanie kariery zawodowej pomyśl co lubisz robić. Może sprawia Ci frajdę rozwiązywanie zadań matematycznych lub uczenie się języków? Wszystko to ma znaczenie. Na podstawie upodobań możesz stwierdzić, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Być może dzięki temu Twoja przyszła praca będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.

Co UMIEM robić?
Umiejętności oraz wiedza co lubię robić są bardzo ważne. Jednak nie zawsze to co sprawia Ci przyjemność wykonujesz dobrze. Dlatego też warto zastanowić się w czym tak na prawdę jesteś dobry. W jakiej dziedzinie jesteś ekspertem? Z jakiego przedmiotu masz same 5? A może jesteś świetny w czymś nie związanym ze szkołą? Każdy zawód wymaga określonych kompetencji i umiejętności. Bez nich nie będziesz w stanie go wykonywać. Wyobraź sobie akwizytora, który boi się odezwać do innych ludzi, albo informatyka nie umiejącego wykorzystać wszystkich funkcji komputera. To nie ma prawa się udać. Oczywiście niektóre braki można nadrobić. Nie ze wszystkimi jednak jest taka możliwość.

Co mówią INNI?
Na nasze decyzje często wpływ maja inni ludzie. Na te związane z zawodową przyszłością również. Tych, których zdanie ma w tym przypadku duże znaczenie podzielić można na dwie grupy:

  • Eksperci - Dzięki swojej wiedzy są wiarygodni i mogą zwrócić uwagę na ważne fakty, o których wcześniej nie pomyślałeś. O rynku pracy wiedzą wszystko, a swoimi spostrzeżeniami i odkryciami dzielą się np. poprzez artykuły w prasie.
  • Bliscy - Oni też mają tu duże znaczenie. Twoi rodzice, dziadkowie, przyjaciele, znajomi. Znają Cię bardzo dobrze, wiedzą co dla Ciebie najlepsze. Zapytaj więc ich o radę. W jakim zawodzie widzieliby Twoją przyszłość? Jak podobają im się Twoje plany? Co o nich sądzą? Rozmowa taka może dać naprawdę duże efekty. Może ktoś słyszał o ciekawym kierunku studiów, zgodnym z Twoimi zainteresowaniami albo zawodzie, w którym praca może okazać się dla ciebie korzystna? Ich rady mogą okazać się bardzo przydatne. Pamiętaj również, że bliscy zawsze dbają o twoje dobro. Może wydaje ci się dzisiaj, że zupełnie bezsensownie Ci doradzają - nie bądź jednak negatywnie nastawiony na ich opinie a raczej obiektywnie wysłuchaj ich zdania a decyzję podejmij sam.

Jak już wybierzesz odpowiedni zawód czeka Cię jeszcze wiele zadań. Przede wszystkim musisz znaleźć uczelnie spełniającą Twoje oczekiwania oraz kierunek studiów. Następnie dowiedz się jakie przedmioty maturalne są wymagane, aby się na niego dostać. Możesz też sprawdzić, jakie kierunki studiów są potrzebne aby pracować w danej branży czy zawodzie. Do dzieła! Matura przecież już tuż tuż!

Źródło: kluczdokariery.pl

Krok przed decyzją

Decyzja o tym, jak, czego i gdzie się uczyć to jedna z najważniejszych spraw, o jakich myśli każdy gimnazjalista. Pewnie masz niejedną wątpliwość, pytanie, i obawy. Wszyscy pytają: do jakiej szkoły idziesz? Czy już wybrałeś zawód? Gdzie składasz dokumenty? Założę się, że te i inne pytania padają pod twoim adresem. Czasem denerwują, a czasem przypominają, że ważna decyzja tuż-tuż. Wiem, że podejmowanie decyzji o dalszej edukacji i wyboru zawodu w wieku 15–16 lat może „boleć”, może być czymś trudnym. Ale chyba się zgodzisz, że będą możliwe! Podejmowanie decyzji jest trudne. Od zawsze sprawiało kłopoty, także wiele lat temu, gdy świat był uporządkowany i przejrzysty, a zmiany dokonywały się powoli. Tym bardziej dzisiaj, gdy zmiana wpisana jest w nasze życie. Wiele dzieje się wokół i coś co dzisiaj jest „takie”, jutro już zupełnie „inne”. Stąd pojawiają się wątpliwości przy podejmowaniu decyzji.

Co warto wziąć pod uwagę, by podjąć w miarę możliwości jak najlepszą decyzję. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie własnego potencjału. Jak? Chcesz się dowiedzieć? Jeśli tak, to usiądź wygodnie i przeczytaj ten tekst(tylko uważnie). Nie jest zbyt długi, bo zależy mi na tym, aby Cię nie zanudzić! Mam jeszcze jedną propozycję: weź kartkę i ołówek. Zrób notatki dotyczące swoich zainteresowań, marzeń, uzdolnień. Stwórz swój niepowtarzalny „portret”. Pewnie będzie super! Poznaj siebie. Może to brzmi nieco obco, ale ważne jest, by przed wyborem szkoły wiedzieć dużo o sobie.

Zainteresowania.
Każdy z nas ma zainteresowania, choć nie zawsze potrafimy je nazwać i o nich mówić. A naprawdę warto, ponieważ większość dorosłych zadowolonych ze swojej pracy mówi, że otrzymują pieniądze za to, co lubią robić. Warto przyjrzeć się swoim zainteresowaniom, bo może uda ci się znaleźć to „coś”, co będziesz lubił robić.

Uzdolnienia.
Zdolności stanowią te różnice między ludźmi, które decydują o niejednakowych rezultatach w uczeniu się i działaniu przy jednakowej motywacji, uprzednim przygotowywaniu się. Pewnie zaobserwowałeś to u siebie i swoich znajomych. Jedni tyrają na szóstkę i nie zawsze im się to udaje, a inni mają najlepszą ocenę w kieszeni, a dokładniej w dzienniku bez wysiłku! Ale na innym przedmiocie może być odwrotnie. Przykłady uzdolnień? Proszę bardzo: inteligencja, spostrzegawczość, wyobraźnia, zręczność oraz zdolności specjalne, np. matematyczne, językowe, literackie, interpersonalne, plastyczne, muzyczne, techniczne, sportowe czy organizacyjne. A Ty jakie masz uzdolnienia?

Umiejętności.
Zastanawiasz się czasami nad tym, co umiesz robić? Może ktoś Cię już pytał o to, co potrafisz robić najlepiej? Jeśli tak, to przypomnij sobie udzielone wówczas odpowiedzi i swoje refleksje. Jeśli dojdziesz do wniosku, że niewiele możesz tu wymienić, to nie szkodzi. Pomyśl zatem, jakimi umiejętnościami jesteś zainteresowany, co chciałbyś umieć robić. Może na przykład umiesz łatwo nawiązywać kontakty z innymi, doradzać im, może jesteś przywódcą wśród znajomych, może potrafisz znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji, a może dobrze gotujesz, naprawiasz sprzęt. Powodzenia w poszukiwaniach!

Wartości.
Wartości to podstawowe kryterium – przewodnik w kształtowaniu naszych postaw. Są wyobrażeniem tego, co jest godne pożądania, na zdobyciu czego najbardziej Ci zależy. Jeśli wartością jest pomaganie innym, warto wybrać zawód, w którym będzie można te wartość realizować. Nie powinno się wybierać zawodu pozostającego w sprzeczności z preferowanymi wartościami. A co Ty sobie cenisz w życiu?

Temperament.
Z pewnością zaważyłeś, że w tych samych okolicznościach ludzie różnie reagują na to samo zdarzenie. Jedni bardzo emocjonalnie, a inni spokojnie. Jedni potrafią długo wykonywać monotonne zajęcie, nie odczuwając znużenia, innych po minucie dopada zniecierpliwienie i zniechęcenie. Są też osoby niezwykle łatwo nawiązujące kontakt z innymi, ale też i takie, które wolą samotność i własne towarzystwo. Różnice w reagowaniu na te same bodźce związane są właśnie z temperamentem. Do jakiej grupy osób Ty należysz?

Cechy charakteru.
 W przypadku cech charakteru mówimy o dobrych, stanowiących naszą mocną stronę lub o złych, które składają się na nasze słabe strony. Jedni są uprzejmi, uczynni, dyskretni, uczciwi, a inni obojętni, nieopanowani, niecierpliwi. Również w sferze edukacji i pracy, w podejściu do obowiązków, niektóre osoby są systematyczne, odpowiedzialne, skrupulatne, dokładne i sumienne, podczas gdy inne zachowują się beztrosko, „spoko”, „na luziku”. Powinny więc wykonywać inne prace. Ty jaki jesteś?

Stan zdrowia.
 Jeśli jesteś pod opieką jakiejś specjalistycznej poradni, to zapytaj lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu, który sobie wymarzyłeś. Zawód, który Ciebie interesuje, nie może być w sprzeczności ze stanem zdrowia.

W Internecie możesz znaleźć testy służące do tego, aby samodzielnie spróbować określić swoje predyspozycje. Wykonując je możesz otrzymać informacje o tym, co lubisz, co cię interesuje, w czym będziesz dobry. Możesz to potraktować jak „przymiarkę” do określenia siebie. Jeśli nie masz pewności, czy dostatecznie dużo wiesz o sobie, to poszukaj pomocy. Możesz porozmawiać ze szkolnym doradcą zawodowym, pedagogiem szkolnym, wychowawcą. Porozmawiaj ze swoimi rodzicami/opiekunami, znajomymi. Możesz poszukać specjalisty, który pomoże dokonać wyboru szkoły czy zawodu.

Źródło:koweziu.edu.pl

8 rad dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych

1.    Lepiej studiuj! Studia to nowe możliwości !!!
2.    Studiuj, aby stać się specjalistą. Studiuj to, co Cię naprawdę interesuje !!!
3.    Bądź kreatywnym i nietuzinkowym. Szukaj interdyscyplinarnych kierunków studiów. Jedna specjalizacja to za mało !!!
4.    Dopasuj ścieżkę zawodową do swojej osobowości, predyspozycji i preferencji życiowych!!!
5.    Zainwestuj swój czas i energię w zdobywanie informacji o uczelni i kierunku, który chcesz studiować !!!
6.    Nie przywiązuj się do myślenia: „Jaki zawód będziesz miał po studiach, ale jakie będą twoje kwalifikacje i umiejętności" !!!
7.    Bierz pod uwagę renomę uczelni, ale sprawdzaj jak radzą sobie jej absolwenci na rynku pracy !!!

Bądź na bieżąco z tym co się dzieje na rynku pracy. Śledź prognozy, ale nie traktuj ich jak wyrocznię !