Font Size

Profile

Cpanel

Mobilności - Druga wizyta w Austrii

logo comenius regio-1W drugim wyjeździe do Gussing w Austrii uczestniczyli nauczyciele języka niemieckiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze oraz członkowie Stowarzyszenia, a także nauczyciele uczący przedmiotów przyrodniczych i gastronomicznych.

Skład taki został ustalony ze względu na główne tematy wizyty, jakim była "Energia Odnawialna" i "Tradycje Kuchni Austriackiej".

Jednym z głównych celów drugiej wizyty w Gussing było zapoznanie się z funkcjonowaniem modelowego Centrum Energii Odnawialnej. Nauczyciele mogli je zwiedzić, zapoznać się z historią projektu, sposobem funkcjonowania bioelektrowni oraz planami rozwoju w przyszłości. Podczas wykładu poznano zalety projektu związane z ochroną środowiska i oszczędnościami ekonomicznymi dla mieszkańców Güssing i okolic. Nauczyciele dowiedzieli się również, że wielkie zielone krople stojące w kilku miejscowościach oznaczają, iż ta okolica stosuje energię odnawialną. Było to cenne doświadczenie przede wszystkim dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Wnioski dotyczące energii odnawialnej przekazano Urzędowi Miasta Zielona Góra mając nadzieje, że informacje będą mogły zostać w przyszłości zastosowane w Polsce przynosząc podobne oszczędności ekonomiczne i przyczyniając się do ochrony środowiska.

Drugim celem wizyty było poznanie tradycyjnej kuchni austriackiej. Polscy nauczyciele mieli okazję spróbować swoich sił w samodzielnym przygotowywaniu potraw. Pod okiem austriackich nauczycieli gotowania powstały potrawy, które następnie spożyto podczas uroczystego obiadu. Dzięki temu nauczyciele języka niemieckiego i technologii żywienia mogli w praktyce poznać kuchnię austriacką,  o której często opowiadają uczniom w czasie lekcji. Tym samym mieli szansę zwiększyć atrakcyjność´ swoich zajęć szkolnych pod względem merytorycznym i  językowym
Kolejnym celem wizyty w Austrii było przedstawienie walorów turystycznych Burgenlandu, - m.in. zwiedzanie Graz – drugiego co do wielkości i znaczenia miasta Austrii, manufaktury czekolady, winnicy oraz wytwórni octu i tradycyjnych austriackich wódek owocowych. Graz nauczyciele zwiedzali z przewodnikiem, którym była nauczycielka ze szkoły w Güssing. Dzięki niej poznano historię miasta, zabytki i zwyczaje codzienne mieszkańców. Dało to możliwość nauczycielom języka niemieckiego do podwyższenia swoich kompetencji zawodowych w dziedzinie krajoznawstwa. Poznaniu zwyczajów mieszkańców Austrii służyły również pozostałe wycieczki, a wizyta w manufakturze czekolady dała dodatkowo możliwość zapoznania się ze sposobem handlu w myśl zasady FAIR TRADE, która w Polsce nie jest popularna. Dzięki temu nauczyciele będą mogli przybliżyć uczniom zasady sprawiedliwego handlu i być może zainteresować nim przyszłych ekonomistów. 

Zebrane w obiektach materiały reklamowe w języku niemieckim posłużyły jako materiały dydaktyczne na zajęciach z języka niemieckiego i języka niemieckiego zawodowego.

 

ngo.elk.pl.49797ca4e6ed0

Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 01.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 02.JPG
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 03.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 04.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 05.JPG
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 06.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 07.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 08.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 09.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 10.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 100.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 101.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 102.JPG
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 104.JPG
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 11.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 12.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 13.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 14.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 15.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - druga wizyta 16.png