Font Size

Profile

Cpanel

Mobilności - Pierwsza wizyta w Austrii

logo comenius regio-1W pierwszym wyjeździe do Gussing w Austrii uczestniczyli głównie nauczyciele języka niemieckiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze oraz nauczyciele uczący w klasach o profilach turystycznych.

Celem pierwszej wizyty była przede wszystkim integracja nauczycieli obu partnerskich szkół oraz zaciśnięcie więzów polsko-austriackich, co wpłynęło na efektywniejszą współpracę w ramach działań projektowych. Z tego względu, podczas wizyty w Gussing i Burgenlandzie, polskiej grupie cały czas towarzyszyli nauczyciele ze szkoły ECOLE, a plan dnia był tak opracowany, by wieczory goście z Polski mogli spędzić w towarzystwie austriackich partnerów.

Jednym z głównych celów pierwszej wizyty w Gussing było odbycie kursu językowego, przygotowanego przez, wspieranych przez swoich nauczycieli, uczniów szkoły ECOLE. Dla germanistów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze przygotowano kurs zawodowego języka turystycznego. Podczas warsztatów poznano nowe słownictwo dotyczące kilku obszarów branży turystycznej takich jak: wellnes, marketing, sport, rozrywka, zabytki i turystyka. Wiedzę zdobytą w trakcie zajęć, polscy nauczycie mogą z powodzeniem wykorzystywać podczas lekcji języka zawodowego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Nauczyciele języka niemieckiego, dzięki projektowi i warsztatom językowym, podwyższyli swoje kompetencje językowe, przede wszystkim w zakresie języka zawodowego. Zdobytą podczas kursu wiedzę nauczyciele skonfrontowali z realiami branży turystycznej regionu Burgenland.

Pozostali nauczyciele z Zielonej Góry i przedstawiciel Urzędu Miasta Zielona Góra wzięli udział w kursie języka niemieckiego, podczas którego poznali i/lub utrwalili sobie podstawy języka obcego. Ćwiczenia językowe ułatwiły im także dalsze kontakty z gospodarzami.

W czasie pobytu w Austrii grupa projektowa z Polski zwiedziła szkołę ECOLE w Gussing. Gościom zaprezentowano m.in. dwie pracownie gastronomiczne. W pierwszej – mniejszej - kuchni młodzież uczy się gotowania w początkowej fazie nauki, a następnie w drugiej – większej – odbywa praktyki, gotując dla swoich kolegów i pedagogów codzienne posiłki, które są sprzedawane w szkolnej stołówce. Podyktowane jest to dualnym systemem nauczania, stawiającym przede wszystkim na większe, niż ma to miejsce w polskim szkolnictwie, wykorzystanie teorii w praktyce.
Kolejną pracownią, którą zwiedziła delegacja z Zielonej Góry, była graficzna firma szkolna. Uczniowie mają w niej do dyspozycji nowoczesny sprzęt komputerowy, na którym doskonalą swoje umiejętności w dziedzinie grafiki komputerowej. Podczas prezentacji szkoły goście z Polski mogli też obserwować przykładowe lekcje w dwóch typach klas szkoły ECOLE: w klasie komputerowej i w klasie projektów. Podstawową pomocą naukową w klasie komputerowej jest laptop i podłączenie do Internetu. Natomiast młodzież z drugiego typu klas uczy się głównie poprzez przygotowywanie projektów.
Warto też wspomnieć szkolny sklepik prowadzony tylko przez uczniów. Stragan, na którym uczniowie mogą kupić drugie śniadanie oraz spożywcze wyroby regionalne (np. ręcznie robioną czekoladę w oryginalnych smakach) obsługują uczniowie. Zajmują się również rozliczaniem i zamówieniami. W ten sposób uczą się funkcjonowania prawdziwej firmy.
Wzorując się na partnerach z Gussing, w Zespole Szkół Ekonomicznych zaaranżowano dwie nowe pracownie: pokój hotelowy oraz biuro podróży. Polska młodzież ma teraz więcej możliwości, by w praktyce wykorzystywać teorię poznaną z książek.

Kolejnym celem wizyty w Austrii było przedstawienie walorów turystycznych Burgenlandu - m.in. źródeł termalnych, które przyciągają do Austrii coraz więcej amatorów. W początkowej fazie zwiedzania obejrzano prezentację multimedialną, przygotowaną przez towarzystwo turystyczne Sudburgenland, która przedstawiała rozwój turystyki w regionie. Następnie goście odbyli przejażdżkę po regionie, zwiedzając m.in. dolinę Stremtal, rezerwat przyrody Zickental, „dzielnicę piwniczek na wino” w miejscowości Heiligenbrunn, muzeum wina w miejscowości Moschendorf, zabytkowy kościół pielgrzymkowy Maria Weinberg w okolicy miejscowości Gaas oraz Bildein – małą, a jednak prężnie rozwijającą się miejscowość, nazywaną również „wsią bez granic”.

Delegacja z Polski zwiedzała również dwa wzorcowe kompleksy hotelowe – Hotel Balance, który jest połączony z termami oraz Lagler, gdzie znajduje, się poza hotelem ze SPA i restauracją, również destylarnia i sklep z miejscowymi alkoholami. Pedagodzy mieli okazję podwyższyć swoje kompetencje zawodowe, pozyskując od pracowników kompleksu informacje na temat funkcjonowania hoteli oraz usług SPA, które oferują obydwa obiekty. Tym samym mieli szansę zwiększyć atrakcyjność swoich zajęć szkolnych, pod względem merytorycznym i językowym. Zebrane w obiektach materiały reklamowe w języku niemieckim posłużyły jako materiały dydaktyczne na zajęciach z języka niemieckiego zawodowego (hotelarskiego i turystycznego).

ngo.elk.pl.49797ca4e6ed0

Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 01.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 02.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 03.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 04.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 05.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 06.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 07.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 08.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 09.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 10.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 11.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 12.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 13.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 14.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 15.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 16.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 17.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 18.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 19.png
Zielonogórzanie...
Zielonogórzanie w Austrii - pierwsza wizyta 20.png