Font Size

Profile

Cpanel

2018.04.12 - Rewizyta z Padeborn

Nasze Przyjaciółki z Paderborn

Dnia 11 marca spotkaliśmy się po raz pierwszy z uczennicami z Paderborn, które przyjechały do nas z rewizytą. Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w pizzerii Da Grasso. Przyjechały do nas: Nadine, Lisa, Ricarda, Michelle, Marlen oraz Leonie. Towarzyszyły im Ursula Olschewski oraz Bettina Kluener.
Dwa pierwsze dni spędziły w szkole ucząc się języka polskiego . Poznawały też rynek pracy oraz sposób funkcjonowania firm w Polsce.
We wtorek uczestniczyliśmy w seansie filmowym „Nasz Wszechświat” w Planetarium. W środę zwiedziliśmy nasze piękne miasto, podążając śladami nie tylko Bachusików, ale odkrywając zakamarki historii ( wizyta u zegarmistrza) . Zwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie oczywiście największe wrażenie wywarła sala tortur.

rewizyta z padeborn 1

rewizyta z padeborn

Na weekend wyjechaliśmy do Wrocławia. Wspólnie, utrwalając więzi niemiecko-polskie, zwiedzaliśmy kluczowe miejsca miasta Wrocławia, które są fundamentem kultury polskiej. Widoki z najwyższego budynku w Polsce – Sky Tower oraz wizyta na Uniwersytecie Wrocławskim wywarły na nas wrażenie. Miło spędziliśmy czas.
Od czwartku dziewczyny rozpoczęły praktyki w 5 różnych placówkach: Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta, TECHBUD, Biuro Informacji Turystycznej oraz w firmie FRANCEPOL. Współpraca w naszych zielonogórskich firmach miała duży wpływ na bardzo dobry przebieg całego projektu.
Wspólnie byliśmy na zajęciach sportowych w kręgielni Magma. Dogadywaliśmy się w językach obcych, co świadczy o wysokim poziomie kształcenia w naszej szkole. Po grze wręczyliśmy tort oraz drobne upominki Lisa -Marie, co bardzo zaskoczyło jubilatkę, wspomniała, że to najlepsze urodziny w jej życiu.
Na ostatni weekend przed wyjazdem udaliśmy się do Skansenu w Ochli na zwiedzanie i   ognisko.
W poniedziałek urządziliśmy w szkole wspólne gotowanie oraz degustację przygotowanych przez uczestników potraw. Również nasza Pani dyrektor mgr Barbara Bogacz-Szczepańska miała okazję skosztować naszych dań. Adam i Damian przygotowali swój popisowy ryż, jednakże nie zachwycił on wszystkich tak bardzo jak gyros Szymona.
W tle były puszczane stare klasyki polskiej jak i niemieckiej muzyki.

rewizyta z padeborn 2

Mieliśmy również okazję być w Centrum Przyrodniczym. Na ostatniej wspólnej kolacji spróbowaliśmy tradycyjnej polskiej kuchni, czyli pierogów.
Pani Jadwiga Tomczyk i Agata Ast świetnie przygotowały cały projekt . Dziękujemy również pani Annie Ksepko oraz panu Szymonowi Nużyńskiemu za pomoc w realizacji projektu.
Projekt wywarł na uczniach wielkie wrażenie. Z pewnością nigdy nie zapomnimy tych chwil.
Projekt został zrealizowany przy finansowym wsparciu PNWM. Bardzo dziękujemy za wsparcie.

Adam Grab, Szymon Operacz, Damian Kleszczyński

 logo wspołpraca polsko niemiecka

Fotorelacja >>> Album